Egy borászat pincéjének meglátogatása során gyakran fel szokott merülni az a kérdés, hogy mik a jó pince jellemzői.
Mint minden témában, ebben is igazán el lehet mélyülni, apró részletekbe elveszve. Viszont én most csak az általános szabályokról írok Nektek, amik a következők:
HŐMÉRSÉKLET
Az ideális pince hőmérséklete 10–13 °C közötti. Néhány °C eltérés nem végzetes, de tudni kell, hogy 10 °C alatt a borok lényegesen lassabban, 13 °C fölött pedig gyorsabban fejlődnek. Az ideálistól néhány fokkal eltérni kisebb baj, mint a gyakori és esetleg szélsőségesebb hőmérséklet-ingadozás.
Mire való a borospince?
A borospincék a bor tárolására, érlelésére és kezelésére szolgáló építmények, tehát egyidejűleg hármas feladatot látnak el.
PÁRATARTALOM
Az optimális páratartalom 70–75% körül van - fahordós érlelő pincék esetében ez 83–88%. Szárazabb klímában a dugók kiszáradása és a borok esetleges oxidáltsága állhat elő, nedvesebb körülmények között pedig a dugók és címkék penészesedhetnek.
LÉGTISZTASÁG, SZELLŐZÉS
A bor fejlődéséhez, kezeléséhez tiszta levegő szükséges. A levegő a hordó pórusait átjárva jut a borba. Azért fontos, hogy a pince levegője tiszta legyen, mert a bor könnyen magába veszi az idegen szagokat. Dohos, fülledt levegőjű pincében a bor hibás illatú és ízű lesz. Másfelől a jó szellőző rendszer a páratartalmat is szabályozza.
MEGVILÁGÍTOTTSÁG
Jobb a fényt kizárni, tehát sötétben tárolni a borokat. A mesterséges megvilágításhoz kerülni kell a neonfényt.
Néhány Magyarországon megtalálható pince:
Forrás: Eperjesi Imre- Borászati technológia
További boros tartalmakért keresd fel facebook és instagram oldalam is! :)